wiki menu  

CNC frézka Shapeoko

Popis

Jednoduchá 2.5D frézka/gravírka značky Shapeoko, konkrétní model „Shapeoko mk1“. Pracovní plocha cca 250x250x50 mm. Koncepce „pevná plocha - posuvný most“. Vedení na všech osách řešeno hliníkovým profilem a třemi ložisky s drážkou přimontovanými na plochém uložení. Pohon Krokovými motory NEMA17 (200 kroků na otáčku, max proud 1.69A) pohánějícími ozubené řemeny v osách X a Y a závitovou tyč (stoupání 1.25 mm/ot) v ose Z. Referenční indukční koncové spínače značky Omhon (by VSuk).

Čínské „noname 500 W“ vřeteno s kleštinami ER11. Maximální otáčky neznámé (podle datasheetu max 12000 rpm, reálně méně).

Ovládací elektronika sestavena ze standardních CNC-shop komponent - oddělovací karta z paralelního portu, 3x driver M542, zdroj 24V (drivery), zdroj 12V (ovládací elektronika). Program interpretován a vykonáván řídícím systémem LinuxCNC.

Co dokážeme obrábět?

CNC je použitelné primárně pro ploché nekovové materiály - ideálně překližka, sklotextit, uhlíkový laminát, plasty nebo plexisklo. V nouzi lze frézovat i 3D, ale pomalá osa Z limituje použitelné rychlosti. Ve velké nouzi lze taktéž frézovat hliník, ale mizerná tuhost stroje omezuje přesnost na ~0.5 mm a úběr na ~ 1 mm.

Reálné zkušenosti z provozu

Celé Shapeoko je z mechanického hlediska extrémní kaše. Dosáhnout větší přesnosti nebo větších řezných rychlostí nelze. Na takové to domácí šudlání to ale stačí - důležité je být pečlivý a trpělivý.

 
vybaveni/mechadilna/pristroje/cnc-frezka-shapeoko.txt · Poslední úprava: 02.07.2020 21:27 autor: bkralik